Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi w Rzepienniku – miejsce wiedzy, pasji i ducha
Budowa Obserwatorium Astronomicznego w Rzepienniku rozpoczęła się w 1998 roku i od samego początku realizowana jest na prywatnej posesji, dzięki zaangażowaniu oraz środkom własnym Magdaleny i Bogdana Wszołków. Przyświecała im szczytna idea stworzenia ośrodka zdobywania oraz popularyzacji wiedzy o wszechświecie – o środowisku, z którego człowiek się wywodzi i które stopniowo poznaje i przekształca. Każdy, kto pragnie rozwijać swoje zainteresowania i ducha, jest tutaj serdecznie przyjmowany – jako gość, uczeń lub współpracownik.
To miejsce powstało dzięki ogromnemu wysiłkowi budowniczych oraz odczuwalnemu wsparciu „z nieba”. Poprzez przybliżanie tajemnic kosmosu, obserwatorium pragnie realizować wzniosłe i szlachetne cele.
W pierwszym etapie powstał budynek główny oraz dwie kopuły o średnicy 5 metrów, przeznaczone dla teleskopów optycznych. W 2012 roku pojawił się pierwszy radioteleskop – dziewięciometrowa antena satelitarna z USA, która wcześniej przez dekadę funkcjonowała w Psarach koło Kielc.


W 2014 roku do obserwatorium sprowadzono kolejną niezwykłą instalację – wojskową stację satelitarną o średnicy 5,4 metra. Ta dynamiczna antena, zdolna do szybkiego ustawiania się na dowolnym obiekcie nieba, służyła wcześniej wojsku w Komorowie. Dzięki niej możliwe było obserwowanie terenów od Hiszpanii po Ural z rozdzielczością umożliwiającą odczyt tablic rejestracyjnych samochodów. Po likwidacji wojskowych centrów satelitarnych, dzięki inicjatywie Bogdana Wszołka, urządzenia te zostały ocalone i znacząco wzbogaciły prestiż placówki.
Mimo ograniczonych funduszy, prace postępują sukcesywnie. Wstęp oraz korzystanie z zasobów wiedzy są bezpłatne, a obserwatorium nie przewiduje wprowadzenia opłat w przyszłości. Każda forma pomocy – od prac porządkowych po wsparcie specjalistyczne – jest mile widziana i dokumentowana.
Od 2015 roku można zwiedzać astronomiczną ścieżkę dydaktyczną, zawierającą dwanaście plansz edukacyjnych przygotowanych przez Stowarzyszenie Astronomia Nova, ze wsparciem Ministerstwa Nauki. Ścieżka jest dostępna dla grup szkolnych, turystów i pasjonatów, a zwiedzanie odbywa się najczęściej indywidualnie.